Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Vyhledávání pro výraz:naira+lauria+yoga+hester

Světelné zdroje
Odpověděl:
LucieLucie

Odpověď:

Žárovky se vyrábějí v mnoha druzích, veliké, malé, se širokou i užší paticí, více či méně wattové… Nejedná–li se o složitě zakrytované svítidlo, je její výměna jednoduchá.

Jak poznám, že je žárovka prasklá?

Běžnou žárovkou rozumíme žárovku se šroubovací paticí.  Dříve byly žárovky vyrobeny ryze z čirého skla a tak jejich přepálené vlákno bylo patrné na první pohled. Tak se poznalo, že žárovku už nerozsvítíme.

Takových žárovek ale bývá v domácnosti již poskrovnu a klasické wattové žárovky s vláknem se již pro svou neekologičnost nevyrábí. Výjimku tvoří průmyslové halogenové žárovky, které jsou podobné klasickým žárovkám, také se u nich rozpaluje vlákno, ale vnitřek tělesa žárovky je vyplněn plynem. U nich právě může dojít k přepálení vlákna.

 

Stává se, že při přehoření vlákna žárovky vypadnou i pojistky či jističe, lidově vypadne elektrika.  Stejně tak, může vypadnout proud, když dosluhuje LED nebo úsporná žárovka. Předchází tomu slabší výkon (svítivost) žárovky, poblikávání, opožděnější start svícení, nebo také náhlé skončení svícení.

Ať už se žárovka připomíná se skončením svícení jakkoli, je třeba pamatovat na to, že její výměnu provádění vždy bezpečně s vypnutým proudem.

Proto, pokud při prasknutí, vlastně jde o přehoření vlákna žárovky, vypadnou i pojistky či jističe, neopravujeme je před výměnou, aby do svítidla nešel žádný proud. Pokud žárovka praskla a jistič nevypadl, vypneme ho pro daný okruh.

 

Jak na výměnu žárovky

Nejprve tedy vypneme proud. Stačí se pouze přesvědčit, jestli do svítidla neproudí, jestli je vypínač vypnutý.

Vyšroubujeme starou žárovku a místo ní zasadíme do patice novou s příslušnými hodnotami příkonu a maximálního dovoleného napětí.

Je nutné se podívat na starou žárovku a najít údaj o jejím příkonu. Pokud je tento údaj už smazaný dlouhým používáním žárovky, je potřeba vyhledat na svítidle malou tabulku. Tam se udává i maximální příkon, jaký může žárovka mít. Nedáváme tedy do světla žárovky s vyšším příkonem.

  

Patice žárovky

Kromě příkonu žárovky, svítivosti a teploty světla volíme také správnou patici žárovky. Je-li světlo uzpůsobeno pro patici žárovky E27 pak do svítidla neumístíme žádnou jinou žárovku, než s paticí E27. Další informace o typech patic žárovek si lze přečíst v článku O typech patic a závitech.

Bezpečnost

Nejen standardní náležitosti, ale i doporučení výrovce svítidla, je nezbytné sledovat. Například pokud výrobce lampy s úzkým kovovým stínidlem uvádí, že svítidlo lze osázet pouze žárovkou s předním svícením (rozptylem) nebo s tepelným stíněním, měli bychom tuto radu respektovat. Jinak hrozí, že nám shoří nejen žárovka, ale i lampa, případně celý byt.

 

Výměna LED a úsporné žárovky

Novou žárovku vyjmeme z krabičky raději v rukavicích. Říká se, že otisky prstů způsobují menší světlost a větší poruchovost. Žárovku zašroubujeme.

Pokud je vše v pořádku, nahodíme jistič, a tím pádem by mělo vše svítit.

Může se však stát, že ani po nahození pojistek se byt nerozsvítí nebo pojistka vypadne okamžitě znovu. Pak není jen chyba v žárovce, ale je i jinde. Může jít o staré svítidlo a něco se přepálilo uvnitř. To je někdy složité a chtělo by to raději odborníka.

Chyba může být i jinde, pak je třeba vypnout, ale raději vytáhnout ze zásuvek všechny spotřebiče. Pak by snad mohly již jističe naskočit. Pokud se tak nestane, je chyba v rozvodu, a to chce odborníka!

 

Výměna reflektorových žárovek

Reflektorové halogenové žárovky jsou podstatně menší než žárovky obyčejné, ale také déle vydrží, a co je asi nejdůležitější, při stejném příkonu podstatně víc svítí.

Postupujeme stejně jako u žárovek běžných. Reflektorové žárovky ale mají bajonetový závit, a ne šroubovací, proto stačí je pouze trochu pootočit. Až uslyšíme slabé zakliknutí, tak přestaneme tlačit žárovka je na svém místě.

Protože se halogenové žárovky používají buďto na 230V, nebo na 12V, je nutné maximální povolené napětí raději třikrát zkontrolovat.

 

Výměna LED reflektorové diody

V poslední době se také vyrábí reflektorové žárovky s LED diodami. Ty jsou pouze na 12V a pro jejich zapojení je nutná správná polarita. Tu zkontrolujeme elektrickým altimetrem. Pokud nevíme, kde je plus pól zdroje a kde mínus, nikdy žárovku nezapojujeme stylem - pokus omyl! LEDky bychom zničili a možná by se nám povedlo i spálit trafo.

Výměna zářivky

Zářivková trubice je zpravidla opatřená dvěma kolíky a světlo patkou, do níž se trubice jednoduchým pootočením zasune a zaklapne.

 

Výměna žárovky GU10 v bodovém světle

Zde se zpravidla setkáme se žárovkou GU10 s bajonetovou paticí  při výměně stačí na starou žárovku zatlačit a pootočit ji asi o 30 stupňů proti směru hodinových ručiček. Novou žárovku pak stačí vložit do závitu tak, aby se elektrodami žárovky trefila do rozšíření bajonetu, zatlačit a pootočit ve směru hodinových ručiček.

 

Je možná výměna LED modulu?

Životnost LED světelných zdrojů, je v naprosté většině případů více než 30.000 provozních hodin. Taková doba životnosti sice není věčnost, ale obvykle se jedná o dostatečnou životnost odpovídající obecnému zastarání svítidla, kdy uživatel svítidlo v rámci rekonstrukce vymění za jiné.

U naprosté většiny LED svítidel lze provést výměnu LED světelného zdroje, ale nikoli svépomocí. Zásah se provádí v oblasti tzv. "živých částí pod napětím". Výměnu obvykle zvládne zručný elektrikář, nebo šikovný kutil, znalý zásady práce s mikroelektronikou.

Je možné záměna klasické zářivky na LED trubici? 

Ne!

Pro fungování LED zářivek (trubic) ve svítidlech pro klasické fluorescenční zářivky je zapotřebí provést úpravy. Vychází to z odlišného principu fungování LED zářivek a zářivek klasických, plněných plynem. Úpravu zářivkového svítidla by měl vždy provádět autorizovaný elektrikář, nikoliv laik.

Závěrem

Ať už vyměňujete žárovku v lustru nebo stolní lampě, nezapomínejte na vlastní bezpečnost. Svítidlo mějte vždy odpojené od proudu, nespalte se od případně zahřáté žárovky (pokud ji vyměňujete ihned po zhasnutí svítidla) a také se snažte jakkoli neponičit skleněnou baňku žárovky. Předcházejte tomu užitím kožené rukavice nebo alespoň kuchyňské látkové utěrky.

A v případě, že by se přeci jen stalo, že se žárovka zlomí a vám zůstane v ruce skleněná baňka, kdežto závit trčí ve svítidle, přizvěte si na pomoc jemné kleště pro vytočení zbytku, nebo prázdnou a vysušenou PET láhev s uzávěrem (víčkem), která dokáže nahradit chybějící baňku. Návody jak na to, jistě najdete na YouTube.

 

 

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 112(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i