Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

volejte 515 555 112 až do 18 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levý banner
Pravý banner
Menu

Patice

Při výběru žárovky se zaměřujeme na velikost světelného toku, teplotu světla a patici. V tomto článku se zaměříme na parametr zvaný patice.

Patice je údaj o velikosti a tvaru závitu. Tento údaj je uveden na obalu a také na samotné žárovce. V našem e-shopu ho najdete vždy v popisu produktu. Nestane se Vám tedy, že vyberete žárovku, která nebude do Vašeho svítidla vhodná.
 
Máme několik typů patic, zde si popíšeme, v jakých svítidlech se používají.
2G7 – Patice používaná ve stolních lampách a kancelářských svítidlech, nejčastěji v provedení zářivky.

B22 – Žárovky bezzávitové. Používané ve světlech starších automobilů. Mají podobný princip jako patice GU10 = bajonet princip.

B22d – Stejné jako B22, má však na rozdíl od B22 dvojitý kontakt

E14, E27, E40 – Jedná se o patice závitové. Písmeno E je odvozeno od Edisona, číslo označuje průměr a velikost závitu. Žárovky jsou nejčastěji používány v domácnostech.  
 
GU3, GU5, GU10 - Velice oblíbené patice, mají pouze dva piny jako kontakty. Používáme je nejčastěji pro bodová svítidla, např. v koupelnách, kuchyních atd. Žárovka se do objímky zacvakne pomocí tzv. bajonetového systému   
 
G4, G5, G9, G13 - Patice s vodivými kontakty. Jedná se o malé velmi výkonné žárovky nejčastěji užívané ve stolních lampách. 
 
GX53 - Speciální závity od Tesly, podobné jako patice GU10, avšak nízkoprofilové. 
 
S14S - Trubkové zářivky s touto paticí se těší oblibě nad postelemi v ložnicích nebo jako dekorační světla v obýváku.  
 
T5 a T8 – Jedná se o trubice, nejčastěji zářivkové nebo LED. Jsou velice oblíbené a používané v běžném životě např. v kancelářích, garážích nebo skladech. Písmeno T označuje N. Teslu, jež vymyslel jejich princip. Číslovka označuje jejich rozměr.
 
 Přehled patic
 

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1992 – 2020 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i