Doprava zdarma od 500 Kč

60 dní na vrácení

15 let na českém trhu

+420 515 555 112

Jak na správné osvětlení interiéru

Doba čtení 5 min
Magazín

Teprve ve dnech, kdy ubývá přirozené světlo, si uvědomujete, jak je pro vás světlo důležité. Ranní a odpolední šero vás nutí v bytech více svítit, a tak na vlastní kůži poznáváte, že pohodu do vašich potemnělých domovů přináší správné světlo.

Světlo je mimořádně důležitým prvkem v každém interiéru. Je to základní prvek nejen pro samotné vidění, ale také důležitá hodnota našeho nejbližšího prostředí. Platí, že sebelepší interiér bez správného nasvícení není dokonalý. Uživatel interiéru by měl skloubit estetické, ale i funkční řešení osvětlení vlastního prostoru. Jak ale zajistit správné rozložení světla a na co nezapomenout při jejich umisťování? O tom všem pojednává dnešní článek.


Obývací pokoj

Osvětlení obývací místnosti, ve které trávíme nejvíce času, se doporučuje kombinace více typů svítidel. Centrální, nejlépe přisazená stropní svítidla zajistí celkové osvětlení prostoru. V obývacích místnostech s výškou více než 3 metry se doporučují svítidla závěsná a lustry. Pokud večer vypnete hlavní stropní světlo a osvětlíte pouze své ostrůvky, navodíte pocit útulnosti. Proto nezapomeňte na stojací lampy a nástěnná bodová světla nad čtecí a odpočinkovou zónu. K nasvícení jednotlivých zón v místnosti je rovněž možné využít světelné rampy. Její jednotlivé prvky lze různě nastavovat a používat podle momentální potřeby. Většinu těchto systémů je možné osadit několika typy prvků, jež jsou otočné, pevné, přisazené k rampě či svěšené.



Osvětlení kuchyně

Kuchyně je především pracovním prostorem, proto se tu na prvním místě řeší spíše technické parametry (dostatečná osvětlenost) a až pak atmosféra a design. V kuchyni se doporučuje kombinovat centrální stropní svítidlo s podhledovými svítidly umístěnými nad horní řadou skříněk kuchyňské linky. Pod řadou skříněk by měla být svítidla bodová, směřující k pracovní ploše. Pokud je součástí kuchyně pracovní ostrov nebo barový stůl, může funkci centrálního osvětlení plnit svítidlo nad ním.


Jak na osvětlení ložnice?

Osvětlení v ložnici pro jednoho není problém. Manželská ložnice však vyžaduje složitější řešení, zejména když vedle sebe spí spáč a čtenář. Čtoucí partner potřebuje dobře vidět, a nesmí rušit spícího partnera. Ideálním uspořádáním jsou nastavitelná bodová svítidla instalovaná za postelí nad hlavou. Protože svítidlo určené ke čtení je většinou umístěno velmi blízko knihy, postačí 40W žárovka Stejně tak je důležité i centrální přisazené světlo v ložnici. To určitě není umístěné nad postelí, aby nesvítilo ležícímu přímo do očí, ale je usazeno blíže šatně či šatní skříni pro snazší oblékání.

 

Koupelna  

Nutnost vhodného místního osvětlení v kombinaci s možností náladového relaxačního osvětlení je více než kdekoliv jinde patrná právě v koupelně. Jiná potřeba světla je ráno, kdy se organismus probouzí. Opačná preference světelné atmosféry je po únavném pracovní dni a těsně před spaním. Jiná je i v různých ročních obdobích. Tmavé zimní ráno v ponuré, málo osvětlené koupelně k dobré náladě nepřispěje.

Do moderní koupelny by mělo mít přístup slunce, ať oknem, světlíkem, prosklenou stěnou nebo její částí. Není-li možné okno zřídit, lze světlík nebo prosklenou stěnu osvětlit i umělým zdrojem, který zároveň funguje jako hlavní osvětlení v koupelně, které je možné regulovat stmívačem.



Pamatujte také na to, že na osvětlení v koupelně jsou kladeny zvláštní požadavky a z důvodu bezpečnosti se tu mohou instalovat svítidla pouze do určitých zón (podle úrovně krytí a izolace). Největší chyby se dělají při osvětlení zrcadel. Vhodná jsou svítidla s opálovým krytem, která zabraňují oslnění. Vyvarujte se použití bodových svítidel, jejich ostré světlo se pak odráží v zrcadle.


Tip pro vás:

Zrcadlo je nejlépe osvětlit z boku z obou stran – dva zdroje můžete umístit také horizontálně (shora a zespodu). Svítidla by měla poskytovat intenzivní, ale rozptýlené světlo, které neoslní a zároveň rovnoměrně osvětlí obličej.


Pracovna

Pracovna se nejčastěji využívá k podobným účelům jako kancelář. Tomu odpovídají i požadavky na její osvětlení 300 až 500 luxů pro pracovní plochu. Doporučuje se jednak celkové osvětlení prostoru stropními a závěsnými svítidly a navíc ještě přisvětlení pracovního stolu stolní lampou.



Osvětlení v bytě je stále živé téma. Vytvořit takové osvětlení, které zároveň splňuje zdravotní, bezpečnostní, ekonomická a designová kritéria a navíc požadavkům všech členů domácnosti, je poměrně složitý úkol. Výhodné je vybírat svítidla tam, kde mají velký výběr, kde svítidlům, rozumí a kde napasujete svítidla do již zabydleného interiéru, stejně jako do prázdné novostavby.

Podívejte se třeba na rent.cz a my vám s  výběrem toho správného svítidla rádi poradíme.