Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak vybrat světlo nad akvária?

Ostatní interiéry
Odpověděl:
LucieLucie

Odpověď:

Tatam jsou doby, kdy se akvária osvětlovala obyčejnými žárovkami. V současné době nám trh skýtá tolik možností, ať už profi osvětlení vyráběná přímo výrobci akvarijních potřeb, tak i světla s mnohostranným užitím - zářivková i LED. Jste-li nadšený akvarista, pak jste tu správně, pomůžeme vám se vyznat v nabídce trhu i poradíme, jak na osvětlení pro vaše akvárium.

Jak silné by mělo být akvarijní osvětlení?

Každé akvárium má své specifikace, co se týče barevného osvětlení. Mezi základní barevné kombinace patří barvy: červená, zelná, modrá a studená bílá.  Všechny 4 barvy ocení především akvarijní rostliny pro kvalitní růst a potřebnou fotosyntézu.

 

Obecně lze uvést, že tmavě zelené rostliny požadují méně světla, protože mají dostatek chlorofylu a jsou tak při fotosyntéze výkonnější. Světle zelené, nebo dokonce červené rostliny mají chlorofylu méně a jsou méně výkonné při fotosyntéze, proto vyžadují více světla.

Srovnání výkonu zdroje světla na 1/l objemu

·        -          0 až 0,25 W/l je velmi nízká intenzita osvětlení
·         0,25 až 0,5W/l je nízká až střední
·         0,5 až 0,8W/l je střední až středně vysoká
·         0,8 až 1 W/l je vysoká
·         1W/l a více je velmi vysoká hodnota

Máme-li tedy 100 l akvárium, na které budeme svítit světlem 0,25 W/l získáme světlo jak z malé lampičky s 25 W žárovkou. Tedy nic, kde by se dařilo rostlinám, ani kde byste dobře viděli na rybky.

U 100l akvária se zdrojem světla 1 W na1 l, už bude výsledné hodnota daleko vyšší a to taková, jako byste svítili 100 W žárovkou.

 

 

Optimální výkon (W) osvětlení akvária lze určit následovným vzorcem. Je ale vhodný u akvárií s hloubkou do 60 cm:

  • Požadovaný výkon pro nenáročná akvária = Objem akvária × 0,15
  • Požadovaný výkon pro hustě zarostlá akvária = Objem akvária × 0,3

V akváriích, které jsou hlubší než 60cm, lze použít stejné pravidlo s navýšeným koeficientem tak, aby nadále platil poměr intenzity výkonu zdroje světla na 1 l.  Světelné zdroje pak musí být rozmístěny jinak, aby osvítily i případné dno.

 

 

Typy zdrojů světla do akvária

Existuje nepřeberné množství druhů zářivek. Nejčastěji používané zářivky v akvaristice jsou T8 s T5.

První viditelný rozdíl je v tom, že zářivky T8 jsou širší. Mají průměr 26 mm, kdežto T5 jen 16 mm. Jednou z největších výhod zářivek T5 je to, že při použití zářivky dlouhé 120 cm má tato zářivka výkon 54W, kdežto zářivka T8 jen 36W.

Znamená to, že zářivek T5 do krytu akvária nemusíme dávat tolik. Zářivky T5 mají navíc cca o 20% vyšší svítivost.

Zářivky mohou také využívat Led technnologie. U LED zářivek je nezbytné si uvědomit, že pracují na zcela jiném principu a jejich výkon dokáže být mnohonásobně vyšší při nižším nebo srovnatelném příkonu, než je u obyčejných zářivek.

Tabulka srovnání zdrojů:

 

 

Barevná teplota

Tato veličina se měří v Kelvinech (K). Nejvhodnější barevná teplota pro rostliny je denní světlo okolo poledne, které se pohybuje v rozmezí 5500K do 6500K. Je to bílé světlo a je produkováno plnospektrálními zářivkami. Existuje i mnoho jiných zářivek v rozmezí 3000K až 10000K. Čím nižší je teplota, tím červenější je světlo. Naopak čím vyšší, tím je světlo více do modra.

 


 

 

Typy osvětlení do akvária

Ať už závěsné elektrické svítidlo, bodové, reflektorové, na rampě nebo LED pásek, vždy je nutné si uvědomit, že jej využíváte u vody. Ideální umístění zdroje světla je 15-20 cm nad hladinu akvária. A takové světlo musí splňovat bezpečností podmínku ochrany proti vniknutí vody a cizího tělesa, ideálně IP 44 – 68.  Více o IP krytí v článku

 
 
 

LED pásky

LED pásky jsou také vhodnou volbou. Pozor, ale na jejich přehřívání. Zvláště těch s vysokým IP krytím. LED pásky s krytím IP68 nejsou vhodné pro osvětlení akvárií, protože nejsou určeny pro dlouhodobé svícení a přehřívají se. 

Proto bude vhodné využít LED pásek s nižší ochranou krytí, zatavený do ochranného krytu. S pomocí všech komponentů dostupných na našem e-shopu si dokážete připravit dostatečné LED páskové osvětlení.

 
 

Nechcete-li ale cokoli vytvářet stačí si vybrat například ze zářivkových svítidel přímo určených do koupelen, tedy s vysokým IP krytím. Závěsných zářivkových světel, které lze zavěsit na konstrukci, či strop a podhledových zářivkových světel, které je též možné přisadit na konstrukci. Disponujete-li akvarijním krytem, pak vás budou zajímat především náhradní zářivky T5 a výkonnější i úspornější LED zářivky.

 

Menší akvária a nano akvária lze osvítit bodovými a ramennými lampičkami. Naopak pro akvária velká s větší hloubkou plně poslouží LED reflektory a LED panely. Jejich menší verze společně menšími lineárními svítidly osvětlí asi nejvíce rozšířené akvarijní objemy do 100 l.

 

Vybrat správný výkon světla pro akvárium je jedna z klíčových věcí při jeho sestavování. Příliš slabé světlo způsobí špatné podmínky pro růst rostlin a naopak příliš silné světlo vyvolá problémy s řasami. Je tedy potřeba najít vhodný kompromis pro vaše akvárium.

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 112(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i