Často se nás zákazníci ptají, podle čeho vybírat trend moderního svícení – LED žárovku. Nejde jen o svítivost či druh patice, důležitých údajů je více. Jaké to přesně jsou? To vám popíšeme v následujícím textu. A připomínáme, že u nás najdete nejlevnější LED žárovky na českém trhu.
1. Svítivost
Je logické, že při nákupu LED žárovky se v prvé řadě budete zajímat o to, kolik světla poskytne. Hodnotu svítivosti udává počet lumenů (lm). A platí jednoduché pravidlo, že se
zvyšujícím se počtem lumenů je světlo intenzivnější,
žárovka více svítí. Údaj o počtu lumenů je uveden v e-shopu v detailu každého
světelného zdroje a dočtete se ho i na obale žárovky.
Protože se LED diodová žárovka narozdíl od klasické vláknové nezahřívá a většinu energie spotřebuje na svícení, už pro vás není příliš důležitá wattáž, tedy počet wattů.
2. Barva světla
Dříve jsme byli zvyklí, že klasická žárovka svítila trošku dožluta, to je typické pro teplou bílou barvu. S rozvojem moderních světelných zdrojů se spektrum barvy světla rozšířilo a značí ho počet kelvinů. V praxi to znamená, že pokud potřebujete
LED žárovku například do ložnice či obývacího pokoje, tedy do
relaxačních místností, je nejvhodnější právě
teple bílá barva (2 600 až 3 200 kelvinů). Do prostor jako je
kuchyně či koupelna je doporučována chladně bílá barva (4 600 až 5 000 kelvinů), která se blíží přírodnímu dennímu světlu a je vhodná pro běžnou aktivitu. Do kanceláří a hal je pak vhodnější ještě prudší světlo s barvou denní bílou (více než 5 000 kelvinů), které má mírně namodralý nádech. Z předešlého lze jednoduše vyvodit, že čím více kelvinů, tím je barva světla studenější a namodralejší.
3. Rozměry
Velmi důležitým kritériem při výběru jsou samozřejmě rozměry. Udává se výška, délka a průměr.
4. Patice, závit
S velikostí souvisí, jakým způsobem lze žárovku s LED diodami do svítidla namontovat, tedy jaký má závit nebo patici. Protože se lidé často snaží nahradit klasické vláknové zdroje, obvyklé jsou
LED žárovky E27 (velký závit) a
E14 (malý závit neboli miňonky). Pro bodovky jsou zase vhodné
LED žárovky GU10. Typ závitu bývá uveden na obalu a v popisu.
5. IP krytí
IP krytí značí, jak velká je ochrana před pevnými tělesy a tekutinami. Čím je čílo vyšší, tím je vyšší ochrana. Do koupelen doporučujeme LED žárovky s IP krytím alespoň 44.
6. Napájení
Většina LED žárovek je určena na 220 V, ale raději tento údaj vždy překontrolujte.
7. Životnost
Na obalech LED světelných zdrojů bývá uvedeno, kolik hodin vydrží svítit. Většinou se jedná o několik desítek tisíc hodin. Většinou platí, že čím dražší
LED žárovka, tím je životnost delší.
8. Index podání barev
Jednoduše řečeno, index znázorňuje, jak je světelný zdroj schopen zobrazovat různé barvy osvětlených předmětů. Vyjdařuje jej zkratka Ra. Při hodnotě 0 nejsou zobrazovány žádné barvy, při hodnotě 100 je úplné barevné podání bez zkreslení. Většina LED žárovek má Ra kolem 80, dražší typy mají číslo vyšší.
9. Rozptyl světla – vyzařovací úhel
Podle toho, kam míníte zdroj našroubovat, volte hodnotu vyzařovacího úhlu. Pro lampičku či do pohledů budou vhodné LED žárovky s rozptylem světla 120°, ale třeba pro lustr je vhodnější vyšší hodnota.
10. Stmívatelnost
Pokud si přejete svítidla stmívat, je nutné koupit speciální stmívatelné LED žárovky.