Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

volejte 515 555 112 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Nepodceňujte správné osvětlení místnosti

Datum: 28.3.2014

Navrhnout ideální osvětlení místnosti není až tak jednoduché. Pojďme se na to podívat.

Navrhnout ideální osvětlení místnosti není až tak jednoduché. Hodně totiž záleží na uživatelích interiéru, takže vnímání světelné pohody je individuální, u jedinců se může lišit. Někdo preferuje intenzivní osvětlení, jiný má raději intimnější. Starší lidé se zhoršeným zrakem vnímají prostor jako méně nasvícený častěji než mladší, záleží i na barvě vymalování stěn. Některá obecná pravidla ale samozřejmě platí. Správně navržené osvětlení udělá s lidskou  psychikou divy.
 
V bytě s menšími okny bychom se měli vyvarovat tmavých barev. Takto zařízený interiér působí depresivně, musí se v něm také často svítit i přes den. Instalování svítidel by se mělo vůbec řádně zvážit. Například stolní nebo stojací lampa je třeba umístit tak, aby dopadající světlo bylo dostatečné a přitom oslňující vnitřní strana svítidla nebyla vidět. 
 
Při nepřímém osvětlení se odstíněné světlo odráží od stěn a stropu. Existují různé možnosti nepřímého osvětlení prostoru. Světelný zdroj může být umístěn do stropní obruby, krycí lišty na stěně lišty na záclony nebo namontován do svítidel osvětlujících stěny nebo stropy. Světelný zdroj by se však měl vždy nacházet v dostatečné vzdálenosti od osvětlované plochy, aby mohl vrhat široký kužel světla. Důležité však je, aby se nacházel nad výškou očí. Svítidla osvětlující stěnu by se měla na ni montovat do výšky nad 170 cm.
 
V odborných publikacích se můžeme dočíst o vhodné intenzitě osvětlení pro určítý druh činnosti nebo práce. Hodnoty udávané v luxech si doma těžko můžeme změřit, některé základní rady ale obecně platí. Na čtení je vhodná úsporná žárovka nebo zářivka s výkonem 60 či 75 W, do lampičky u postele stačí 40 až 60 W. Ale pozor! Klasická žárovka ze svého příkonu spotřebuje 95% na teplo a jen zbytek na světlo. Stínidlo lampy s žárovkou 60 W se zahřeje až na teplotu 80° C, a proto  jestliže si čteme u stolu s rozpálenou lampou kousek od hlavy, ohrožujeme si zákonitě svoje zdraví. I proto se doporučuje používání zářivek či úsporných žárovek, u nichž teplota stínidla dosahuje nejvýše 40° C. Nepodceňujme ani barvu osvětlení. Tam, kde se jen výjimečně míchá světlo denní a umělé, je nejvhodnější používat teple bílé odstíny, které jsou oku v nočních hodinách nejpříjemnější. 

Copyright © 1992 – 2018 Donoci, s.r.o.