Centrální osvětlení zajišťuje hlavní osvětlení místnosti. Ale chcete - li si vytvořit příjemnou, intimní náladu, nikdy se vám to pouze s tímto typem osvětlení nepovede. K tomu je zapotřebí doplňkové osvětlení. Doplňkové osvětlení totiž dodává interiéru na útulnosti a zajišťuje lepší osvětlení v určitých částech bytu.
Světlo v interiéru vnímáme spíše podvědomě, a právě díky tomu si ani neuvědomujeme, že právě osvětlení velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a momentální pocity. Intenzita světla nás dokáže probudit, zlepšit sílu koncentrace či podnítit kupříkladu k nějaké fyzické aktivitě. Také vás samozřejmě na druhou stranu dokáže uspat a utlumit. Proto je vhodné k centrálním svítidlům pořizovat i svítidla doplňková
Intenzivní nikoli ostré
Doplňkové osvětlení se velmi často umísťuje na strop či stěny. Může volně stát nebo je zakomponované v ostatních prvcích interiéru (schodiště a sloupy). Právě svítidla zakomponovaná různě v prvcích interiérů působí nejpříjemněji a nerušivě. Takto rozmístěná světla přispívají k vytvoření specifické individuální atmosféry, kterou jen s využitím centrálního osvětlení nevytvoříte.Co se světla týče, umělé osvětlení by mělo být dostatečně intenzivní, ne však nepříjemně ostré. Mělo by to být teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem. Působení bílého světla s modravý odstínem vyvolává pocit chladu a na mnoho lidí působí nepříjemně.
Ideální je vhodná kombinace měkkého a bodového světla. Měkké světlo má charakter denního světla a proto by se jeho zdroj měl umístit tak, aby rovnoměrně osvítil celý interiér. Stejný efekt dokáží vytvořit i stropní svítidla, jejichž proud světla směřuje ke stropu. V případě jejich využití mluvíme o nepřímém osvětlení.
Centrální lustr můžeme doplnit žhavé technické novinky - vertikální světelné panely, válce či reflektory. Technický pokrok umožnil výrobu i tvz. dynamických typů svítidel, u nichž lze programovat intenzitu a barevnost světla v čase podle nálady a potřeb rodiny. Není proto problém ve vteřině docílit z jasného, silného toku světla intimní pocitové osvětlení.
Lampy stolní, lampy stojací
Doplňková svítidla se v interiéru používají buď na dokreslení nálady nebo jako podpůrná svítidla, určená pro konkrétní funkce. Mezi ně patří i lampy, jichž rozeznáváme několik druhů, a to stolní lampy, stojací lampy a nástěnné lampy.Stolní lampy slouží většinou na čtení nebo osvětlování plochy pracovního stolu. Mají různý design, od klasického až po strohý kancelářský styl. Jaký typ zvolíte, je jen a pouze na vás a vzhledu a charakteru vašeho interiéru. Pro tento účel se používají jak lampy se širokým stínítkem, tak i lampy s horním krytem a halogenovými žárovkami nebo zářivkami. Tok jejich světla se totiž pomocí teleskopického stojanu dá nasměrovat přesně na potřebné místo.
Stojací lampy se nejčastěji využívají v čtecích koutcích, slouží méně než účelové a více se využívají jako náladová svítidla. Nejširší využití mají lampy nástěnné, které se dají využít různými způsoby, např. umístit vedle zrcadla, nebo na schodiště. Nástěnné lampy s pohyblivým, nastavitelným stínítkem se však dají využít i na čtení, často své umístění nacházejí nad sedačkami či postelí.
Doplňkové osvětlení existuje v mnoha variantách, typech a provedeních. Vždy ale při jeho výběru dbejte na charakter a zařízení místnosti. Světlo se musí do daného interiéru hodit a opravdu jen doplnit hlavní osvětlení. Není účelem získat přeplácaný byt, kde se jedno světlo přebíjí s druhým.