Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

volejte 515 555 112 až do 18 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levý banner
Pravý banner
Menu

Zpátky do školy – osvětlete dětský stůl pro psaní úkolů

Blíží se škola, prázdniny se chýlí ke svému konci, dny zkracují a tma nastává již v odpoledních hodinách. Školáci si tak musí v pokoji rozsvítit nejen kvůli domácím úkolům, ale i na čtení a hraní. Nevhodné svítidlo jim může poškodit zrak, proto byste jeho výběr neměli podceňovat.

Centrální stropní svítidlo je pouhý základ. Klasický závěsný lustr s jedním zdrojem světla se dá nahradit užitečnější variantou. Tou je stropní bodové svítidlo, které má několik spotů umístěných na nosných ramenech. Jednotlivé bodovky lze namířit různými směry, například na podlahu, na postel, na stůl, zkrátka téměř kamkoli. Ale ani takové svítidlo není dostačující. Centrální stropní svítidlo v pokoji pro děti a školáky zvláště, by mělo být doprovázené dalšími doplňkovými svítidly, která jsou určená pro jednotlivé činnosti.

 

Dětská lampička vždy při ruce

V případě školáků by rozhodně neměla chybět pracovní lampa na stůl, lampička na čtení u postele a případně stojací nebo nástěnná lampa do hracího koutku. Pracovní stůl je opravdu nejdůležitější plochou v pokoji školáka. Při práci u něj tráví většinu času. Ať už jde o domácí úkoly, učení, prohlížení knížek, kreslení nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba, aby si na danou činnost správně posvítili a zbytečně si neunavovali oči.

A právě proto je potřeba věnovat výběru lampičky na dětský stůl zvláštní pozornost.

Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je výběr příliš nízké lampičky se stínidlem. Ta je na pracovní stůl opravdu velmi nevhodná, protože kvůli stínítku vyzařuje příliš rozptýlené světlo, které je pro čtení nebo psaní zcela nedostatečné.

Jak vybrat tu správnou dětskou lampu?

Pokud je na dětském stole dostatek místa pro lampu se stabilní základnou, pak je tou nejvhodnější variantou zdravého, moderního a úsporného osvětlení stmívatelná LED lampa s nastavitelným ramenem. Lampa s polohovatelným ramenem má výhodu, že svítí přesně tam, kam potřebujete. Dá se naklánět všemi různými směry. Díky LED zdroji pak šetří energie a tím i vaši kapsu.

Lampička k dětskému pracovnímu stolu

Důležitým parametrem je i výška nohy. Při dostatečné výšce vždy svítí lampa z výšky na desku stolu, nezatěžuje tak oči dítěte oslněním, a zároveň nerozptyluje světlo po okolí, čímž by snižovalo účinnost.

Z hlediska správného umístění lampy je nutno brát v potaz, jestli je dítě pravák nebo levák. Lampu umístěte vždy k opačné ruce, než kterou dítě píše, nebude si stínit při psaní.

 
 

Jaká svítidla k počítači?

Bodová svítidla umístěná nad pracovním stolem budou lepší volbou v případě práce na počítači. Zde totiž nepotřebujete přímé osvícení plochy stolu, jako spíš zesvětlení pozadí za počítačem a kolem sebe. Není nic horšího než práce u zářivého monitoru ve tmě.

Rozprostřené světlo nástěnných bodovek účinně zmírní intenzitu svitu monitoru. Potlačí přechod mezi tmou a jeho světelným žárem a zamezí brzké únavě očí.

 

Svítidla u dětské postele

Školáci uvítají na stěně u postele svítidlo se stmívačem, které si mohou sami regulovat. Na usínání ztlumí, při prohlížení knížek rozsvítí. Nástěnná svítidla musí být v dosahu dětské ruky a přitom nijak nepřekážet.

Nejen proto, aby se děti nemusely třeba cestou na záchod v noci pohybovat v naprosté tmě, lze nainstalovat noční svítidla, která vydávají jen 1,5 luxu (jen pro porovnání, doporučená intenzita světla pro obývací pokoje je 250 luxů).

Mají velmi nízkou spotřebu a mohou proto svítit po celou noc. Jejich cena se pohybuje od padesátikoruny výš a některá jsou konstruována tak, aby je bylo možné zasunout do zásuvky, čímž vytvoří orientační body. Děti s nimi získají pocit bezpečí.

Světelný komfort

Správné nastavení teploty světla v průběhu dne má pozitivní vliv na naše činnosti i zdraví. Studená barva světla je vhodná pro bdělost a soustředění, teplá pro uvolnění, odpočinek. K maximálnímu pocitu pohodlí pomůže osvětlení dobře zvolené dané činnosti a denní době. Vhodné světelné podmínky vedou k vyšší efektivně, přesnosti práce nebo intenzivnější regeneraci.

 

LED zdroje

V současné době mají velkou oblibu především LED zdroje. V posledních letech došlo k takovému zdokonalení této technologie, že ve všech ohledech převyšuje světelnou efektivitu žárovek. Vyzařují plnou stupnici bílé barvy – od teplé až po studenou, umožňují měnit například stmívání svítidel či teplotu světla. Největší výhodou LED osvětlení je nízká spotřeba energie a dlouhá životnost. Philips Lighting uvedl poměrně nedávno na trh systém propojeného osvětlení Philips Hue, kde se jednotlivé komponenty, které spolu navzájem komunikují, dají kombinovat a celý systém se může ovládat mnoha způsoby od dálkových ovladačů, mobilních zařízení přes nositelnou elektroniku či pohybová čidla.
 
LED svítidla dávají také velký prostor designu. Ani komplikované a nebývalé dětské tvary nejsou překážkou.

 

Copyright © 1992 – 2020 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i