Pravidla pro výběr osvětlení
Základem pořádného osvětlení dětského pokoje je vždy lustr či jiné dětské stropní svítidlo. Chcete-li svému dítěti připravit opravdu krásné bydlení, tak vězte, že barva zdí a nábytek nejsou vše. Velkou roli v dnešní době hrají doplňky, mezi které řadíme i svítidla do dětského pokoje různých tvarů, barev a materiálů. Kromě designu určitě zohledňujte i snadnost údržby a čištění.
Osvětlit každý kout
Studentům, kteří si rádi s knihou zalezou do postele, pak přijde vhod i menší lampička na noční stolek. Světlo by mělo být jemnější, aby při čtení v jinak tmavém pokoji tolik nezatěžovalo oči.
Pokud máte menší pokoj, pak je dobrou alternativou stojací lampa, která má zároveň menší lampičku. Osvětlí tak velkou část pokoje a zároveň poslouží jako dobré světlo při čtení. Plusem těchto lamp je možnost nastavit si intenzitu osvětlení, třeba pomocí stmívače.
Pro děti hlavně bezpečně
Na osvětlení dětského pokoje jsou kladeny poměrně rozmanité nároky. Je to kancelář, dílna, ale i romantická ložnice. To, co je na počátku použito jako momentální provizorium v době, kdy místnost na počátku slouží například jen pro spánek a hry s většími, barevně kontrastními hračkami pro batole, vzápětí slouží také ke studiu či zájmovým činnostem jako je třeba modelářství, malování, vyšívání nebo jen dětské vystřihovánky.
Při takových činnostech je vyvíjející se zrak dítěte zatěžován pohledem na množství detailů podobně jako v dílně jemného mechanika, u kterého nároky na střední hodnotu osvětlení pracoviště dosahují cca 400 lx, ale někdy až 800 lx.
U takových pracovních aktivit je doporučována teplota světla studená 4000K nebo i denní bílá 6000K, jelikož teplota denního světla podvědomě stimuluje lidskou aktivitu.
Vychytávka na konec
Báječnou vychytávkou na trhu jsou světélka s pohybovým senzorem, pro děti velmi vhodná. Pokud totiž zaregistrují pohyb, rozsvítí se a po krátké chvíli opět zhasnou. Pokud zvolíte i lehké noční světýlko, nebude se vaše dítě bát tmy. Je to tedy ideální pomocník při noční cestě na WC.