Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

volejte 515 555 112 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Světelný tok a intenzita osvětlení

V dnešním článku si posvítíme na pojmy světelný tok a intenzita osvětlení, které patří k základním veličinám týkající se osvětlení.

Světelný tok

Světelný tok udávaný v lumenech (lm) odpovídá zářivému toku udávanému ve wattech s tím, že je zahrnuta do úvahy citlivost lidského oka na jednotlivá světla barevného spektra.
 
Jinak řečeno označuje světelnou energii, kterou zdroj vyzáří za 1 sekundu, jedná se tedy o formu výkonu. 1 lm je definovaný jako světelný tok vyzářený zdrojem o svítivosti 1 kandela do prostorového úhlu 1 steradián.
 
Hodnota světelného toku nám přímo udává, jak moc bude dané svítidlo svítit. Tuto hodnotu můžeme vyčíst přímo na krabičce se zakoupeným světelným zdrojem.
 
Se stářím světelného zdroje klesá i jeho světelný tok. Klesá bohužel u všech typů světelných zdrojů, ne však u všech stejně. U klasických žárovek klesne hodnota světelného toku ke konci její životnosti na 30% původní hodnoty, u LED žárovek nedochází k tak rapidnímu poklesu – hodnota klesne na cca 70% původní hodnoty.
Důležité je si zjistit, zda udávaný světelný tok je hodnotou po okamžitém spuštění nebo až po náběhu světelného zdroje.

Intenzita osvětlení

Intenzita osvětlení je definována jako světelný tok dopadající na jednotku plochy. Jednotkou je lux (lx).
 
Je to velmi důležitá jednotka, její hodnoty jsou uvedeny v normách a je nutno je dodržovat. K jejímu měření používáme luxmetr.
 
Zde uvádíme tabulku hodnot:
 
 Prostor  Intenzita osvětlení
 Chodby, skladiště  100lx
 Umývárny, toalety, koupelny  200lx
 Ošetřovny  500lx
 Přesné práce  1000lx
 Elektronické dílny  1500lx

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1992 – 2019 Donoci, s.r.o.