Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Kam umístit zásuvky a vypínače?

Mohlo by Vás zajímat
Odpověděl:
LucieLucie

Odpověď:

Před umístěním zásuvek a vypínačů musíme vědět - kolik zásuvek a vypínačů budeme v konkrétní místnosti skutečně potřebovat a také pravidla pro jejich umístěním - kam je instalovat nesmíme a do jaké výšky by měly být umístěny.

Víte, kam umístit zásuvky a vypínače?

Při umisťování zásuvek a vypínačů je nutné dodržet normy. Především umístění zásuvek v koupelně určuje takzvaná zóna pro umývání. Je to pruh stěny v šířce umyvadla, který stoupá od podlahy ke stropu nad umyvadlem a pod ním. Zásuvky v koupelně mohou být umístěny pouze mimo umývací prostor, a to do výše 1,2 metru nad podlahou, alespoň 20 centimetrů od hranice tohoto prostoru a ve větší výšce než 1,2 metru těsně u jeho hranice.
 
 Podobně to platí i pro kuchyňský dřez. Od vany či sprchy musí být zásuvka dál než 60 centimetrů. Dodržet tahle nařízení může být v menší panelákové koupelně pěkný oříšek.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak na zásuvky

Bez omezení není ani používání zásuvek. Jeden elektrický obvod zahrnuje 10 zásuvek, jistí se zpravidla16 ampéry. Ať už využijete jednu nebo všechny zásuvky, součet výkonu připojených spotřebičů by neměl překročit 3 600 wattů. Když zapnete najednou pračku, vysavač a varnou konvici, obvod se přetíží a jistič ho přeruší – vypadnou pojistky.
 
Proto třeba na pračku, nebo ohřívače vody - bojlery elektrikáři zřizují samostatný obvod s vlastní zásuvkou. Spotřebiče byste vždy měli zapojit do ní.
 
A pozor nad varnou deskou nesmí být žádná zásuvka.
 
 
 
 

Prodlužovací kabely

 
Nepřehánějte to ani s prodlužovačkami. Většina z nich je konstruována na 10 ampér a 2 300 wattů.
Proto zapojení spotřebičů vysokých výkonů může způsobit přetížení prodlužovacího přívodu.
Vysavač raději zapojujte přímo do zásuvky nikoli do prodlužovačky.
 
 
A neměli byste ani prodlužky napojovat na sebe a do nich pak dát třeba 10 přístrojů a svítidel najednou.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Bezpečnost nade vše

Elektroinstalaci není v bytě vhodné budovat svépomocí.
Měli bychom oslovit elektrikáře, budeme tak mít jistotu, že nám bude vše fungovat podle našich představ a instalace budou provedené správně i vzhledem k normám a bezpečnosti.
 
Elektroinstalace je navíc součástí projektu domu, tedy jeho technického zařízení. Dobré je nakonec si zaznamenat, kde je v místnostech vedení elektřiny realizované, v jakých výškách a atd.
 
V budoucnu pak můžeme vrtat či zatloukat hřebíky do zdi beze strachu, že poškodíme pod omítkou ukryté elektrické vedení. Je potřeba také dát pozor na riziko úrazu proudem.
 
 
Nesahejte na vypínače a zásuvky mokrou rukou. V domácnostech s malými dětmi zásuvky zajistěte záslepkami. Na poškozenou instalaci nesahejte, volejte elektrikáře. Nepodceňujte obnažené kabely, kvůli nim může vypuknout i požár.  A vyhněte se levným roztrojkám či prodlužovačkám z tržiště.
 
 

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 112(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i